Jakie meble powinniśmy mieć w spiżarni?Domowa spiżarnia powinna być wyposażona w odpowiednie meble. Spiżarnia nie musi pełnić tylko i wyłącznie funkcji miejsca do przechowywania zapasów, ale możemy w niej gromadzić wszystko to, czego nie zmieścimy w kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest to, kiedy te dwa pomieszczenia sąsiadują ze sobą. Funkcjonalne meble w spiżarni umożliwiają odpowiednie przechowywanie przetworów i zapasów. Oprócz tego powinny być solidne, żeby udźwignąć odpowiednią liczbę słoików. W spiżarni powinniśmy mieć następujące meble:

– regały drewniane i metalowe

– szafki z zamykanymi drzwiami

– półki

– szuflady 

Regały

Regał do spiżarni powinien być wykonany z solidnego drewna. Dobrze, jeżeli jego rozmiary są dopasowane do wymiarów pomieszczenia, to jest ważne, ze względu na to, że wykorzystujemy jak najwięcej dostępnej przestrzeni. Warto zainwestować również w metalowy regał, który zagwarantuje to, że na pewno nie zarwie się pod ciężarem słoików. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie półek. Powinniśmy zastanowić się, czy zamierzamy przechowywać tylko słoiki czy również większe butelki. Półki nie powinny być zbyt głębokie, żeby sięganie po zapasy nie bylo utrudnione. regał do spiżarni 30 cm może być zabudowany od podłogi, aż po sufit. 

Szafki z zamykanymi drzwiami

W spiżarni oprócz słoików możemy przechowywać również dodatkowe naczynia czy nawet leki. Te drugie warto schować jak najwyższej, tak, żeby dzieci nie miały dostępu. Do tego celu najlepsze są szafki z zamykanymi drzwiami, ponieważ chronią one przechowywane przedmioty przez kurzem. Warto pomyśleć o szafkach otwieranych uchylenie, ponieważ nie będziemy musieli się obawiać uderzenia w głowę o otwarte drzwiczki podczas wykonywania domowych czynności. 

Półki

Dodatkowe półki w spiżarni pozwalają na maksymalizację wykorzystania przestrzeni. W wolnych miejscach nawet pod sufitem możemy przywiesić półki i przechowywać tam wszystko to, z czego nie będziemy na co dzień korzystać, ale nie mieści się na przykład w kuchni. 

Szuflady 

Szuflady są niezwykle funkcjonalnym meblem. Pozwalają na uporządkowanie drobnych przedmiotów, chociażby zakrętek do słoików, zapasowych sztućców czy innych drobnych przedmiotów. Warto rozważyć również opcję koszy typu cargo, które świetnie nadają się do przechowywania butelek lub garnków czy patelni. 

Na etapie planowania rozkładu pomieszczeń w domu warto rozważyć opcję posiadania spiżarni obok kuchni. Nawet jeżeli nie będzie to zbyt duże pomieszczenie, to mimo wszystko wygodniej jest przechowywać zapasy w spiżarni niż w kuchni. Podczas zakupu mebli warto zmierzyć pomieszczenie, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.